Početci organiziranih folklorno-amaterskih aktivnosti u Dubrovniku bilježe se u drugoj polovini 20. stoljeća, kada se u školskim ustanovama kao dio izvannastavnih, odnosno tjelesnih aktivnosti organiziraju manje folklorne sekcije. Nositelji takvih programa rijetki su učitelji i nastavnici koji posjeduju izražen senzibilitet za očuvanje i prezentaciju tradicijske folklorne baštine.
Između njih treba treba istaknuti učiteljicu Milku Crnčević, koja je osnovala i vodila folklornu sekciju u Osnovnoj školi Lapad. Brojna športska društva, zborovi, kao i folklorne sekcije, koji su djelovali u srednjim školama 1960-ih godina, usko su surađivali s Omladinskim komitetom Dubrovnik i garnizonom smještenim u dubrovačkoj vojarni – Kasarni u Gružu.
Promocija hrvatske etnografske i folklorne baštine misao je vodilja svih djelatnika Folklornog ansambla Linđo. Zbog toga se, uz razvoj glazbeno-folklornog repertoara i fundusa narodnih nošnji, velika pozornost posvećuje edukativnim radionicama, stručnim i znanstvenim seminarima i kongresima.
Treba spomenuti i to da Folklorni ansambl Linđo od 2012. nosi počasni naslov IIPT Ambasador mira, koji je dobio nakon potpisivanja sporazuma o suradnji s IIPT-om – Međunarodnim institutom za promidžbu mira putem turizma iz Vermonta u SAD-u.
Izvor: https://muzej.lindjo.hr/