Turopoljski kožun predstavlja neizostavni dio bogate folklorne baštine Turopolja, kraja smještenog južno od Zagreba. Odjevni predmet prepoznatljiv po izradi od ovčje kože i šarenim ukrasima zauzima posebno mjesto u srcima tamošnjeg stanovništva. Kožun je prvenstveno nastao kao zaštitna odjeća od oštrih vremenskih uvjeta. Ovčja koža pruža izvrsnu toplinu, a izrada kožuna omogućavala je iskorištenje svakog dijela ovce. Kožuni su bili praktični za nošenje na poljoprivrednim radovima i stočarstvu, štiteći ljude od kiše, vjetra i hladnoće.
No, turopoljski kožun nije bio samo funkcionalna odjeća. Bogato ukrašen detaljima od kože u žutoj, zelenoj i crvenoj boji, on je postao i statusni simbol, te značajka lokalnog identiteta. Motivi ukrasa ponekad su imali i simbolično značenje, predstavljajući životinje, biljke ili geometrijske likove. Tradicionalno, postoje razlike između ženskog i muškog kožuna. Muški kožun obično je bio dulji i nosio se kao kaput, dok je ženski bio kraći i nalikovao prsluku.
Iako se kožuni danas ne nose svakodnevno, oni i dalje imaju važnu ulogu u turopoljskoj kulturi. Kožune se može vidjeti na folklornim priredbama i svečanostima, nose ih članovi folklornih družina, a također se izrađuju i kao suvremeni suveniri. Turopoljski kožun više je od običnog komada odjeće. On predstavlja spoj praktičnosti i ljepote, te simbolizira bogatu tradiciju i identitet Turopolja. Čuvanje ovog običaja i nošenje kožuna na kulturnim manifestacijama znači očuvanje važnog dijela lokalnog nasljeđa.
Foto: Goran Postić