Julije Njikoša (1924-2010) bio je hrvatski glazbeni gigant koji je svojim životnim djelom neizmjerno obogatio polje tamburaške glazbe. Bio je skladatelj, dirigent, muzikolog, folklorist i organizator, a svaka od njegovih uloga ostavila je trajan pečat na hrvatskoj kulturnoj sceni. Muzej Slavonije Juliju u čast postavio je izložbu „Čovjek iz glazbe“ koja je otvorena do kraja listopada 2024. godine. Izložbu su svojim nastupom uveličali i članovi „HKUD Osijek 1862“.
Muzej Slavonije u pozivu na izložbu navodi;
“ Izložbom Čovjek iza glazbe. Stvaralački opus Julija Njikoša obilježava se stota godišnjica rođenja Julija Njikoša, osječkog melografa i skladatelja koji je čitav svoj život posvetio glazbi i njezinim nositeljima. Širok opus Njikoševa djelovanja pokriva skladanje i aranžmane za, prije svega tamburaške, orkestre i zborove, ali i sakupljanje tradicijske glazbene građe „na terenu“. Kroz svoj je profesionalni i privatni rad obišao stotinu mjesta u Slavoniji, Vojvodini i drugim dijelovima Hrvatske, zabilježio više od 4000 napjeva, i razgovarao s gotovo 1000 didaka i baka koji su mu kazivali i pjevali – kako je to bilo nekada.“
Rođen u Osijeku 1924. godine, Njikoša je već u mladosti bio očaran zvukom tamburice. Svirao ju je od dvanaeste godine, a kasnije je studirao glazbu u Osijeku i Zagrebu. Njegova profesionalna putanja je potom uzburkala hrvatsku glazbenu scenu. Kao pionir u promociji tamburice, on je utemeljio Tamburaški orkestar Radio Osijeka, platformu koja je širila i popularizirala zvuk tamburice širom zemlje. Također je bio ključna figura u osnivanju Međunarodnog festivala hrvatske tamburaške glazbe, manifestacije koja i danas okuplja glazbenike i ljubitelje tamburice iz cijelog svijeta.
Njikoša je bio dirigent i dugogodišnji suradnik Slavonskog tamburaškog društva “Pajo Kolarić”, a njegova dirigentska batuta obilježila je brojne tamburaške koncerte i festivale. Njegov organizacijski talent bio je iskorišten i kroz predsjedavanje Programskog umjetničkog savjeta Festivala tamburaške glazbe u Osijeku. Međutim, njegov doprinos nije bio samo u izvođenju. On je bio plodan skladatelj koji je obogatio repertoar tamburaša mnogobrojnim djelima. Komponirao je skladbe za tamburaške orkestre, ali i instrumentalne sastave i zborove. Njegova inspiracija često je bila vezana uz slavonski folklor, pa je mnogo njegovih djela prožeto duhom rodnog kraja.
On je bio i neumoran istraživač narodne glazbene baštine. Tokom života je sakupio i zabilježio oko 4000 narodnih pjesama i priča, čime je sačuvao dragocjeni dio hrvatske kulturne prodaje za buduće generacije. Julije Njikoša je otišao 2010. godine, ali njegovo djelovanje i dalje živi. On se pamti kao neumorni promicatelj tamburice, čovjek koji je svojim talentom i entuzijazmom hrvatskoj glazbi poklonio neprocjenjivo bogatstvo.
Foto: HKUD Osijek1862