Karlovac, grad bogate povijesti i kulture, 25. put bio je domaćin Međunarodnoj festivalu folklora, koja se održana od 30.06. – 06.07.2024.2024. godine. Praznik kulture, prijateljstva i razumijevanja između naroda. Festival je još jednom potvrdio da je folklor živ i dinamičan dio naše baštine snažno povezujući ljude iz cijelog svijeta. Međunarodni festival folklora u Karlovcu održava se od 1998. godine kada je postao član član CIOFF® (The International Council of Organizations of Folklore Festivals and Folk Arts) koji djeluje pod pokroviteljstvom UNESCO-a, a od 2017. i FIDAF-a (Federation od International Dance Festivals). To govori o kvaliteti samog festivala, ali i kvaliteti grupa koje se od na stotine prijavljenih pažljivo biraju svake pojedine godine.
Prema ocjenama koje je do sad dobivao od sudionika, ali i certifikatima kvalitete dobivenim od CIOFF® i FIDAF-a karlovački Međunarodni festival folklora među najkvalitetnijim je svjetskim festivalima ove vrste.
Sudionici:
PLESNA GRUPA AKADEMIJE KALANJAY, INDIJA
Plesna grupa akademije Kalanjay dolazi nam iz grada Mumbai, a predstavljala je Indiju na raznim međunarodnim festivalima narodnog plesa održanim u Italiji, Austriji, Njemačkoj, Grčkoj, Turskoj, Portugalu, Češkoj, Bugarskoj, Poljskoj i Južnoj Koreji. Tijekom navedenih gostovanja, promovirali su indijski ples i kulturu te osvojili srca publike izvrsnim plesom i prikazom svoje kulture. Osvojili su mnogo nagrada i priznanja, a najveću osvojenu nagradu, i to nagradu stručnog žirija, dobili su na dva velika natjecateljska festivala folklora – u Cheonanu u Južnoj Koreji te festivalu u Buyukcekmece u Turskoj.
CENTRO FOLKLÓRICO ATENAY BATISTA, PANAMA
Članovi grupe CENTRO FOLKLÓRICO ATENAY BATISTA dolaze nam iz grada DAVID – CHIRIQUÍ. Grupa je osnovana 1990. godine s ciljem očuvanja folklorne umjetnosti kao važnog socio-kulturnog razvoja njihove zemlje. Kroz podučavanje djece, mladih i odraslih promiču i šire folklornu baštinu na nacionalnoj i međunarodnoj razini. Budući da je Panama tranzitna zemlja i most prema svijetu, folklor zemlje kulturološki ima puno europskog, negroidnog i autohtonog utjecaja. Koreografije koje izvode prikazuju kulturnu baštinu iz cijele zemlje koristeći izvorne plesne korake čuvajući autohtonost svake pojedine regije na sceni.
Sudjelovali su na 34 međunarodna festivala folklora na svim kontinentima svijeta.
HORA-HORITA, MOLDAVIJA
Folklorna plesna grupa „Hora-Horita” osnovana je 1997. u blizini grada Kišinjeva.
Tijekom svojeg djelovanja, grupa je stvorila vlastiti repertoar koji uključuje popularne autentične plesove iz različitih folklornih područja zemlje. Tijekom 25 godina djelovanja, grupa “Hora-Horita“ osvojila je mnoge nagrade i priznanja kako na nacionalnoj, tako i na međunarodnoj razini. Grupa je poznata po svojoj interpretativnoj umjetnosti, raznolikosti i originalnosti plesova te po raznolikosti nošnji.
PERU MULTICOLOR, PERU
Grupa PERU MULTICOLOR osnovana je 1999. godine, a u 25 godina umjetničkog djelovanja, razvija, promiče i prikazuje peruanski folklor kroz glazbu i plesove.Trenutno se PERU MULTICOLOR sastoji od 40 glazbenika i plesača koji aktivno sudjeluju u umjetničkim prezentacijama na lokalnom, nacionalnom i međunarodnom nivou. Svoj folklor prezentirali su na različitim festivalima u 25 zemalja, na četiri kontinenta svijeta.
MAHIA RAPA NUI, USKRŠNJI OTOK (ČILE)
Folklorna grupa Mahia Rapa Nui osnovana je 2017. godine, a njeguju tradicijske pjesme i plesove svojih predaka (hoko) te suvremene plesove sa Uskršnjeg otoka (Čile). Od osnutka, nastupali su na više od 20 pozornica u Španjolskoj, Njemačkoj, Portugalu, Italiji i Sloveniji.
VTÁČNIK, SLOVAČKA
Folklorni ansambl Vtáčnik iz Prievidze djeluje od 1969. godine šireći slovačku folklornu kulturnu baštinu u zemlji i u inozemstvu. Sudjelovali su na mnogim festivalima diljem svijeta, a na repertoaru se nalaze plesovi iz različitih slovačkih regija, poput Horná, Nitra, Horehronie, Zemplín, Terchová i Trenčín.
FOLKLORNI ANSAMBL MATIJA GUBEC
Folklorni ansambl „Matija Gubec“ osnovan je 6. lipnja 1936. godine. Tijekom svoje dugogodišnje tradicije ansambl se profilirao u gradsko društvo koje njeguje ples, pjesmu i narodne običaje iz cijele Hrvatske. U društvu je aktivno pedesetak članova, mahom studenata i akademski obrazovanih Karlovčanki i Karlovčana, a unatrag četiri godine okuplja dvadesetak članova u B – ansamblu, četrdesetak članova u dječjem Ansamblu te petnaest tamburaša. Do danas, Ansambl je na folklornu scenu postavio 32 koreografije iz svih regija Hrvatske te sakupio preko 250 kompleta narodnih nošnji. Uz njegovanje autentične pjesme i plesa, Ansambl prati i tamburaški orkestar koji, uz tambure, svoju publiku oduševljava i sviranjem na starim instrumentima: ljerici, samici, dangubici, gajdama i sopilama. Zahvaljujući kvaliteti izvođenja programa, ansambl je predstavljao Hrvatsku na mnogim međunarodnim festivalima folklora u svijetu: u Alžiru, Sardiniji, Grčkoj, Nizozemskoj, SAD-u, Kanadi, Francuskoj, Španjolskoj, Portugalu, Italiji, Mađarskoj, Slovačkoj, Austriji, Njemačkoj, Australiji, Turskoj, Meksiku, Rusiji, Poljskoj i Južnoj Koreji.
Foto: Silvijo Selman, Demjan Rožman Photography, mff.karlovac
Izvor: https://mff-karlovac.com/