KUD “Obreška” osnovan je 10.lipnja 1999.godine s ciljem očuvanja kulturne baštine sjeverozapadne Moslavine i sela Obreška. Društvo je djelovalo i djeluje u više sekcija: dječja, mješovita plesna skupina, ženska vokalna, muška vokalna, mješovita vokalna te tamburaši Obreščanski bećari.
Sudjelovali smo na brojnim važnim smotrama: Vinkovačke jeseni, Đakovački vezovi, Međunarodna smotra folklora u Zagrebu. Nastupali smo u zemlji i inozemstvu.
Svojim nastupima obilježavamo sva važnija događanja u svojoj općini Kloštar Ivanić, također odjeveni u svoje nošnje sudjelujemo u svim svečanijim župnim slavljima župe Uznesenja Blažene Djevice Marije u Kloštar Ivaniću. 2004.godine HRT je u selu Obreška, uz sudjelovanje članova KUD-a, snimila emisiju “Dobra večer lepa Maro” u kojoj je prikazan običaj čestitarenja imendana.
Kruna našeg rada je bilo osvojeno prvo mjesto na Državnoj smotri izvornog folklora u organizaciji Hrvatskog sabora kulture u Koprivnici 2015.godine
2019.godine povodom 20 godina djelovanja izdali smo monografiju pod nazivom “Oj, Obreško, pokraj Žirovnaka” koju je uredila doc.dr.sc. Barbara Španjol-Pandelo. U knjizi je opisan i dokumentiran rad samoga Društva od osnutka pa kroz svih 20 godina rada. O narodnim nošnjama pisala je prof. Slavica Moslavac, etnologinja. Osim podataka o samom KUD-u u knjizi se opisuje povijest i običaji sela Obreška. Zbog specifičnosti obreščanskog govora objavili smo i izbor riječi po kojima je naše selo prepoznatljivo. Također su objavljeni recepti starinskih jela i kolača.
23.11.2024. proslavili smo 25 godina djelovanja, te smo tim povodom izdali brošuru KUD-a gdje je ukratko opisan rad društva popraćen slikama naših nastupa, te nosač zvuka sa pjesmama i plesovima sela Obreška.
Istog dana smo održali i naš koncert u POU Ivanić-Grad. Gdje smo pred punom dvoranom izveli, uz pomoć bivših članova društva, pjesme i plesove našega sela.
Koncert je započeo prikazom gore navedenog običaja čestitarenja imendana: Na Marinje, gdje, u kuću u kojoj je stanovala jedna ili više žena imenom Marija, Marica, Marina…, dolaze čestitari u pratnji tamburaša, otpjevaju i odsviraju čestitarsku pjesmu, bivaju počašćeni od domaćina, te krenu dalje u čestitarenje po selu. Izveli smo plesove pod nazivima: valcer, polka, ciganica, kalavraška, antoliček, te obreščanski drmeš.
Također, na samom koncertu KUD prima srebrnu diplomu Hrvatskog sabora kulture za 25-godišnji uspješan rad na širenju i razvijanju kulturno-umjetničkog amaterizma i hrvatske kulture, također je i naša umjetnička voditeljica primila srebrnu diplomu za 25-godišnji uspješan rad na širenju i razvijanju kulturno-umjetničkog amaterizma i hrvatske kulture. Navedene diplome ispred Hrvatskog sabora kulture,našoj predsjednici i voditeljici, uručio je gospodin Zlatko Herček predsjednik ZKUU Zagrebačke županije.
Uz pjesme i plesove svoga sela Obreške i Moslavine, izvodimo i koreografije iz drugih krajeva Hrvatske. To su plesovi Like, Slavonije, Međimurja i Zagorja.
Predsjednica društva je Mirjana Kranjčina, dopredsjednica je Ivanka Jelent, tajnica je Ivanka Majdek, a blagajnica je Mateja Šafran. Umjetnička voditeljica je Valentina Šepak Molnar i voditelj tamburaša je Vladimir Fugaš .
- Prilog: Naslovnica monografije izdane povodom 20 godina rada
- Prilog: Naslovnica brošure izdane povodom 25 godina rada
- Prilog: Zajednička fotografija ispred dvorca Pejačević u Našicama, djevojke i žene odjevene u svilu, oglavlje kod djevojaka su tzv. košarice, kod udanih žena je prša, a kod starijih žena je to svileni rubac. Muškarci su odjeveni u nošnju od domaćeg platna koja se sastoji od širokih gaća (hlača), rubače ( košulja dugačkih rukava) , crni lajbec ( prsluk), a na glavi imaju crne škrilake ( šešire) s karakterističnim ukrasom – fazanovim perom. I žene i muškarci na nogama nose opanke
- Prilog: Zajednička fotografija nakon završetka koncerta 23.11.2024. godine, djevojke i žene odjevene u pisaninu, muškarci su odjeveni kako je opisano uz prilog 3
- Prilog: Žensko oglavlje – prša
- Prilog: Škrilak
Tekst: Mateja Šafran