Aktualno Dijaspora

KaraĆĄevski Hrvati – Tradicija i identitet u srcu Rumunjske

KaraĆĄevski Hrvati, poznati i kao KraĆĄovani, KaraĆĄevci ili KoroĆĄevci, autohtona su hrvatska etnička skupina nastanjena u jugozapadnoj Rumunjskoj, u ĆŸupaniji KaraĆĄ-Severin. Njihova se prisutnost na ovim prostorima spominje se u zapisima 1299. godine u Zemljopisnom rječniku Transilvanije, a smatra se da su porijeklom iz Hrvatskog Zagorja, Turopolja i Moslavine.

KaraĆĄevski Hrvati ĆŸive u sedam sela: KaraĆĄevu, Jabalču, Nermiću, Klokotiću, Ravniku, Vodniku i Lupku. Njihova sela očuvaju ĆĄarmantnu ruralnu atmosferu, a tradicionalna arhitektura, folklor i običaji odraĆŸavaju bogatu kulturnu baĆĄtinu.

Karaơevski Hrvati govore ơtokavskim dijalektom hrvatskog jezika s elementima kajkavskog. Njihov dijalekt bogat je arhaizmima i očuvao je mnoge stare izraze i gramatičke konstrukcije. Većina Karaơevskih Hrvata katolici su, a religija je igrala ključnu ulogu u očuvanju njihovog identiteta.

ZapoĆĄljavajući se u obliĆŸnjim rudnicima, industriji, te zahvaljujući privatnom poljodjelstvu, razmjerno su dobro ĆŸivjeli. Hrvatska sela dobro su se očuvala te je stvorena zdrava etnička zajednica. Mnogo stoljeća ĆŸivjeli su potpuno odvojeni od matičnog naroda, no okupljajući se oko Katoličke crkve, čuvali su staru tradiciju i govor na materinskome jeziku kao rijetko koja hrvatska zajednica. Danas su očuvanost i ĆŸivotnost hrvatskoga jezika vidljivi u mjesnoj ĆŸupnoj crkvi Uznesenja BlaĆŸene Djevice Marije gdje se obredi vode na hrvatskom knjiĆŸevnom jeziku zahvaljujući činjenici ĆĄto je crkva dobro opskrbljena potrebnom literaturom iz Hrvatske. Veliki prosvjetitelj i graditelj te crkve (1726.), koji se nesebično davao kako bi ljudi s ovih prostora naučili molitve, pjesme i drugi niz znanja, bio je isusovac Mijo Lovinić. Također su očuvanju pridonijelie obitelji u kojima se odvijao sav teret odrĆŸavanja i prenoĆĄenja materinskoga jezika na mlađe naraĆĄtaje, te ĆĄkola.Usprkos izazovima, KaraĆĄevski Hrvati aktivno se bore za očuvanje svoje kulture i identiteta. Djeluju brojna kulturna druĆĄtva, folklorne skupine i pjevački zborovi, a u KaraĆĄevu se izdaje i hrvatski novinski list “Hrvatski glasnik”.

KaraĆĄevski Hrvati su vaĆŸan dio hrvatske nacionalne zajednice u inozemstvu. Oni su primjer snage tradicije i identiteta te nam ukazuju na bogatstvo i raznolikost hrvatske kulturne baĆĄtine.

KaraĆĄevski Hrvati su inspirativan primjer očuvanja tradicije i identiteta u okruĆŸenju koje je puno izazova. Njihova borba za očuvanje jezika, kulture i običaja podsjetnik je na vaĆŸnost brige o kulturnoj baĆĄtini i raznolikosti.

Izvor: FB Hrvatska i Hrvati kroz povijest (odlomak 4), Wikipedija
Foto: Wikipedija, FB Hrvatska i Hrvati kroz povijest

Selo hr

Autor objave je uredniĆĄtvo portal Selo.hr. NAPOMENA: SadrĆŸaj portala u velikoj mjeri temelji se na dostavljenim informacijama i fotografijama čitatelja portala Selo.hr. Ukoliko imate viĆĄe informacija i smatrate da je potrebno korigirati gore navedenu objavu, molimo Vas u cilju ĆĄto točnijeg informranja javnosti da nam se javite na info@selo.hr sa dokazima koji potkrepljuju VaĆŸu izjavu.

Related posts

Odabir bračnog druga

Selo hr

Slavonska večer Sydney

Selo hr

Roditelji i djeca, stari i mladi

Selo hr